Петата власт
Социалните медии преобърнаха масовата комуникация
Програма, изследваща промяната в медийната среда в България и Европа. В серия от дискусии, кампании и срещи с активни страни по темата адресирахме проблемите и начините да се преодолеят порочните зависимости на медиите в България. Програмата бе част от Европейската гражданска инициатива за медиен плурализъм и благодарение на нашата координация и включване, България първа събра своите подписи в подкрепа на пет предложения към ЕК.
Европейска гражданска инициатива е инструмент за пряка демокрация в ЕС, който дава възможност на гражданите да отправят законодателни предложения до европейските институции, ако съберат 1 млн. подписа в минимум 7 страни от Съюза. Всяка страна има квота от минимум подписи за валидност, като за България това са 13 500.
"Европейската гражданска инициатива за медиен плурализъм" (ЕГИМП) бе инициирана през 2013г. от международните организации „Европейски алтернативи“ и „Международен алианс на журналистите“. Тя постави пред европейските институции 5 цели, които те да постигнат с приемане на специално законодателство в ЕС.
Кампанията за събиране на подписи се проведе в 11 страни от ЕС, една от които бе и България. В рамките на 2 месеца, MOVE.BG осъществи специална програма в подкрепа на инициативата, която имаше за цел не само да помогне за генерирането на нужната подкрепа, но и да повдигне темата за ролята на медиите и плурализма за демокрацията в България.
Серия от публични дискусии и дебати по темата бяха организирани в Дома на MOVE.BG. Линкове към техните записи, ще откриете по-долу.
Oтговaряме на въпроса дали нетрадиционните медии и в частност – социалните мрежи подпомагат плурализма на идеите в обществото или, всъщност, ни затварят в един тесен кръг от приятели и единомишленици?
Кои медии са по-плуралистични – обществените или частните? Чие съдържание е по-информативно? На кого да вярваме повече? Финансиране и собственост – има ли значение КОЙ? Пазарът достатъчен ли е – като регулатор и като източник на финанси? Как можем да гарантиране независимост на обществените и частните медии?
Може ли държавата да реши проблемите на медиите или пазарът е достатъчен за това? Ще помогне ли намесата на държавните институции за установяване на ред или ще навреди повече, като изкриви пазара? Къде е границата между общ и частен интерес в медиите? Каква е разликата между контрол и цензура?
·Зададохме 5 въпроса на кандидатите за евродепутати от 9-те партии/коалиции, които имат най-голям шанс да пратят свои представители. Отговор получихме от РБ, ГЕРБ, ПП „Зелените“, АБВ и ББЦ.
·Между 3-8 юни 2014 проведохме обиколка из страната, като посетихме 6 града: Пловдив, Стара Загора, Бургас, Варна, Русе, Плевен. Целта - да представим ЕГИМП и да разясним що за инструмент за пряка демокрация е европейската гражданска инициатива. Срещнахме се с представители на местната общественост, с които дискутирахме за проблемите на медиите там, събирахме подписи и убеждавахме колко е важно гражданите да участват активно в обществения живот. Какво се случи можете да видите тук.
·Започнаха серия от интервюта с журналисти и други медийни хора, в които те да разкажат за впечатленията си от медийната среда в България, нейните проблеми и как биха могли да се решат. Първото интервю с Аделина Марини от “Euinside” излезе на 28-ми май, последва Димитър Стоянов от "Бивол" и Николай Стайков от "NOresharski".
България приключи успешно и първа кампанията по събиране на подписи в подкрепа на идеята за създаване на нова Европейска директива за медиите. Над 14 000 гласа има вече събрани чрез онлайн платформата на Европейската комисия.
Това ясно показва, че в България има критична маса от хора, които осъзнават и дефинират проблемите в медийната среда като ключови за влиянието върху развитието на демокрацията. Като стратегически партньор на инициативата за България, MOVE.BG проведе специална програма, която вярваме, че допринесе значително за поставяне на темата на широк обществен дебат като по този начин обедини граждани и експерти около консенсусни решения и общи идеи в борбата за повече медийна свобода:
„В рамките на ЕГИМП в MOVE.BG работихме заедно с широк кръг експерти, професионални организации и медии за осмислянето и дефинирането на проблемите пред медийната среда в България. Този подход поставите темата във фокуса на общественото внимание и допринесе значително за това България да стане първата държава в Европа събрала необходимата гражданска подкрепа за инициативата. MOVE.BG ще продължи да развива темата с цел реализиране на необходимите мерки за осигуряване на прозрачна и подкрепяща демократичния процес в държавата ни медийна среда.“