На 13 май от 19 ч. ще гледаме филма и ще си говорим за устойчивото развитие и greenwashing-а със Симона Стилиянова, член на клуба на MOVE.BG “The ChangeMakers”.

Коалиция “За зелен рестарт” е създадена по инициатива на MOVE.BG през юни 2020 година.Тя е безпрецедентна по своя характер, защото обединява за първи път организации от иновативната екосистема и природозащитни организации. “За зелен рестарт” включва MOVE.BG, WWF България, “Грийнпийс”-България, “Институт Кръгова Икономика” и техните мрежи от учени, екозащитници, иновативни бизнеси, неправителствени организации и хиляди граждани, подкрепящи работата на четирите организации. Коалицията работи по редица инициативи в подкрепа на зеленото възстановяване и дългосрочното устойчиво и иновативно развитие на България.
В рамките на една година Коалиция “За зелен рестарт” изработи пет експертни становища с препоръки за подобряване на Националния план за възстановяване и устойчивост, както и създаде специалния проект "Учебник по бъдеща история на България". От октомври 2021 година Коалицията работи за въвеждане на хоризонтален, холистичен и дългосрочен подход към климатичните промени и зелената трансформация у нас. Част от инициативитe в тази посока са кампания създаване на специална структура за управление на устойчивото развитие в България - Вицепремиер по климатичния преход и зелената трансформация, а в близко бъдеще - Министерство на Климатичния преход и зелената трансформация, както и подпомагане на прехода към нулеви нетни емисии в България.
Обединението организира и редица дискусии с политици, учени, бизнес и държавни представители, срещи с дипломати, представители на ЕС и медиите, както и обучения, подпомагащи зеления рестарт на България.
В следващите редове можете да се запознаете със Становищата и Кръглите маси, организирани от Коалиция "За зелен рестарт".
Становища и позиции
- Становище от юли 2020 година с над 130 мерки за зелен рестарт на българската икономика и общество. Идеите са препоръчани от петдесет от водещите български експерти, събрани от Коалиция "За зелен рестарт" с мотивацията да бъде подпомагане процесът на изработка на Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ). Към този момент няма никаква публична информация за подготовката на Плана. Прочетете становището тук.
- Становище от ноември 2020 година по повод изразената позиция от името на Министерството на околната среда и водите на заседание на Съвета на Европейския съюз срещу Климатичния закон на ЕС и целите за въглеродно неутрална икономика - прочетете още тук.
- Становище от ноември 2020 година по повод първата официално публикувана версия на Националния план за възстановяване и устойчивост с конкретни идеи за подобрение на Плана. Становището е изпратено официално в strategy.bg като част от публичната консултация на НПВУ. Прочетете документа тук. Списък с предложения за конкретни промени на Плана - прочетете тук.
- Становище от януари 2021 година след края на обществената консултация по повод първия вариант на НПВУ. Становището включва и конкретни идеи за проекти, разписани в детайли, които да бъдат включени в Плана. Прочетете още тук.
- Становище от март 2021 година по повод публикувания втори вариант на Националния план за възстановяване и устойчивост. Становището включва конкретни препоръки за подобряване на Плана - прочетете тук.
- "Учебник по бъдеща история на България" - специален проект от април 2021 година, който представя положителното развитие на страната ни в следващите десетилетия, ако днес се предприемат конкретни реформи с дългосрочна визия. Запознайте се с Учебника тук, свалете го като PDF тук, разлистете го като дигитална книга тук или гледайте промо видео на проекта тук.
- Специално англоезично резюме на "Учебник по бъдеща история на България" - май 2021 година. Разгледайте го тук, свалете като PDF тук или го разлистете като дигитална книга тук.
- Отворено писмо на Коалиция "За зелен рестарт" до служебното правителство относно нуждата от подобряване на Националния план за възстановяване и устойчивост. Писмото е изпратено през месец май 2021 година, прочетете го тук.
- Коалиция "За зелен рестарт" отбеляза една година работа в подкрепа на устойчивото и иновативно развитие на България - юли 2021 година. Научете още тук.
- Отворено писмо на Коалиция "За зелен рестарт": "България трябва да създаде Вицепремиер по климатичния преход и зелената трансформация" - октомври 2021 година. Научете още тук.
- Позиция на коалиция „За зелен рестарт“ до политическите партии от 47-то Народно събрание: "Създаването на Вицепремиер по климатичния преход и зелената трансформация е възможност за ускорено устойчиво икономическо развитие на България" - ноември 2021 година. Научете още тук.
- Коалиция "За зелен рестарт" разяснява функциите на предложението си за Вицепремиер по климат и зелена трансформация - представяме ви графично обяснение на ролята и мястото на предложената през октомври от Коалицията нова административна длъжност за управление на устойчивото развитие на България - декември 2021 година. Научете още тук.
- Отворено писмо до новото правителство за ускоряване на зелената трансформация и икономическото възстановяване - декември 2021 година. Научете още тук.
- Отворено писмо за създаване на Комитет за наблюдение на изпълнението на Националния план за възстановяване и устойчивост. Инициатива на организации от иновативната екосистема и природозащитници, включително и Коалиция "За зелен рестарт" - януари 2022 година. Прочетете писмото до правителството тук.
- Второ писмо за създаване на Комитет за наблюдение на изпълнението на НПВУ. Писмото включва разписани структура и функции на Комитета - февруари 2022 година. Прочетете писмото тук.
- Коалиция “За зелен рестарт” с препоръки за реформиране на Консултативния съвет за Европейската зелена сделка. Предложенията бяха изпратени в рамките на обществената консултация по повод представения от правителството проект за развитие на състава и функциите на Съвета - май 2022 година. Прочетете писмото тук.
Кръгли маси и други дискусионни формати
- Световно кафене "За зелен рестарт на България" - специален формат с над петдесет от водещите български специалисти по темите климат, иновативна икономика, енергия, кръгова икономика, биоразнообразие и земеделие. Те дадоха над 130 идеи за включване в ПВУ - юли 2020 година. Прочетете препоръките тук.
- "България след COVID-19: зелено възстановяване или сив застой" - дискусия с участието на над дузина от водещите български учени, които дадоха над 30 препоръки за подобряване на ПВУ. Гледайте дискусията от 12 ноември 2021 година тук. Прочетете препоръките тук.
- Кръгла маса "Бъдещата история на България" - представяне на Учебника по бъдеща история на България и дискусия между експерти и политици. Гледайте тук - 9 април 2021 година. Гледайте промо видео за Кръглата маса тук.
- "Каква история на България ще напишем: Зелен рестарт или сив застой" - кръгла маса с политолози, философи и природозащитници. Провежда се броени дни преди редовните парламентарни избори от май месец 2021. Гледайте тук - 28 април 2021 година.
- "Зелен рестарт: Мисия възможна?" - кръгла маса с политици и експерти преди извънредните парламентарни избори юли 2021. Гледайте тук - 1 юли 2021.
- "Българският ПВУ: План за бъдещето?" - една година Коалиция "За зелен рестарт". Кръгла маса с експерти и със служебния вицепремиер Атанас Пеканов, часове след представянето на нова версия на Плана за възстановяване и устойчивост. Гледайте тук - 26 юли 2021 година.
- "Зеленият дневен ред: Програмен или фрагментиран" - кръгла маса, посветена на инициативата на Коалиция "За зелен рестарт" за създаване на административна длъжност за управление на устойчивото развитие в България - Вицепремиер по климатичния преход и зелената трансформация. В дискусията участват експерти и политици от основните партии в навечерието на извънредните парламентарни избори от ноември 2021. Гледайте тук - 2 ноември 2021 година.
- Конференция "Зеленият дневен ред: Нулевите нетни емисии като път към устойчивото бъдеще" - международна конференция, посветена на зеления преход и решенията за устойчиво развитие. Във форума, който се проведе през април 2022 година, взеха участие водещи експерти и политици от България и Европа, включително представители на Европейската комисия. Гледайте пълен запис на български език тук, а на английски език - тук.